Atrakcje i okolica


Więcbork miasto turystyczne na Pojezierzu Krajeńskim, w woj. kujawsko pomorskim (zapraszamy do wyszukania oferty naszych domków na: https://meteor-turystyka.pl/noclegi,domki-letniskowe,kujawsko-pomorskie,59.html), w powiecie sępoleńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Więcbork. Przez miejscowość przepływa Orla, rzeka dorzecza Odry. Miasto położone jest nad Jeziorem Więcborskim (o pow. 210 ha). Na odcinku zabudowań miejskich nad jeziorem ciągnie się promenada ze skwerami. Dobrze rozwinięta linia brzegowa tworzy liczne zatoczki i półwyspy. Jezioro dzieli się na dwa akweny: J. Więcborskie i J. Młyńskie. Wokół więcborskich jezior wzgórza morenowe, które są porośnięte starodrzewiem mieszanym o przewadze buka, dębu, brzozy z domieszką drzew iglastych. Lasy są siedliskiem wielu roślin chronionych takich jak: sasanka, konwalia majowa, przylaszczka, zawilec i widłak. Wzgórza są doskonałymi punktami widokowymi na jezioro, miasto i okolice. Największą atrakcją Więcborka w sezonie letnim jest strzeżona plaża miejska wyposażona w pomosty i trampolinę. Przylegają do niej uzbrojone pole namiotowe, boiska sportowe i strzelnica. Część wzgórz w pobliżu miasta jest zabudowana przez ośrodki wczasowe. Od miasta poprzez Wzgórze św. Katarzyny biegnie ciąg spacerowy do plaży miejskiej i dalej południowym zalesionym brzegiem jeziora do wiaduktu kolejowego nad wypływającą z jeziora rzeką Orlą. Na południe od plaży ciągną się duże obszary leśne bukowo – dębowe, wśród których, w dolinach położone są trzy jeziora leśne o reliktowej agrofizycznej bagiennej i brzegowej roślinności.. Przez teren Gminy Więcbork przebiegają cztery szlaki piesze turystyki kwalifikowanej PTTK oraz pięć szlaków rowerowych.

Drogi turysto u nas znajdziesz pod dostatkiem jezior, które będą azylem dla amatorów refleksji i spokoju, ucieczką od zwariowanej codzienności. Znajdziesz u nas chwilę wytchnienia, zadumy. Jeziora i ich najbliższe otoczenie stanowią piękny teren rekreacyjny. Bujna zieleń pięknie komponuje się z głębią wody. Dla mieszkańców i turystów przygotowaliśmy plażę miejską ze wspaniałą infrastrukturą, znajdują się na niej boiska do siatkówki plażowej, kort tenisowy, zjeżdżalnia, boisko wielofunkcyjne, pole namiotowe czy wypożyczalnia kajaków. U nas możesz spędzić czas aktywnie jak również oddać się błogiemu leniuchowaniu.

Niewątpliwie jedną z mocniejszych stron Więcborka jest Plaża miejska.
Tu spokojnie można się kąpać pod okiem ratownika, który dba o bezpieczeństwo. Dysponujemy kortem tenisowym, boiskiem wielofunkcyjnym, polem namiotowym. Do dyspozycji mieszkańców i turystów jest również sala gier oraz wypożyczalnia kajaków.

Na terenie Gminy Więcbork coś dla siebie znajdą także amatorzy dwóch kółek. Nasze trasy rowerowe przystosowane zostały zarówno dla turystów lubiących spokojne przejażdżki rowerem, jak i dla tych, dla których rower jest jedynym żywiołem na Ziemi. Idąc za wskazówkami opisów tras łatwiej Wam będzie, drodzy Państwo, zwrócić uwagę na szczególne elementy krajobrazu. Tym, którzy potrzebują wrażeń, opis ten pomoże je znaleźć.

TRASA1: Więcbork – Runowo Krajeńskie- Lubcza – Sypniewo – Wilcze Jary – Sypniewo – Więcbork

TRASA2: Więcbork – Runowo Krajeńskie – Czarmun – (Puszcza) – Więcbork

TRASA3: Więcbork – Śmiłowo – Więcbork TRASA4: Więcbork – Śmiłowo – Karolewo – Jastrzębiec – Śmiłowo – Więcbork

TRASA5: Więcbork – Śmiłowo – Jastrzębiec – Wielowicz – Suchorączek – Więcbork

Więcej informacji na stronie https://wiecbork.pl/

źródło: https://wiecbork.pl/turystyka/Napisz do nas